Birgitta Wistrand (M)

Birgitta Wistrand (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel VD
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:245 av Larsson, Maria (kd) 9 mars 2001 aktivitetsgarantin

Information om utlandsstudier

Motion 1993/94:Ub602 av Birgitta Wistrand (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub602 av Birgitta Wistrand m Information om utlandsstudier Skapa centrala punkter för att informera elever, lärare och föräldrar om studier i utlandet och i Sverige. Nästan dagligen kan man läsa om behovet av mer information om hur man bäst studerar utomlands. Det kan gälla skolornas/universitetens


Utskottsberedning: -1993/94:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Vinauktioner

Motion 1993/94:So202 av Birgitta Wistrand (m)

Motion till riksdagen 1993/94:So202 av Birgitta Wistrand m Vinauktioner De senaste decennierna har de svenska vinsederna utvecklats dramatiskt. Sverige har blivit ett folk av vinälskare med växande kunnighet. En månggrenad förening av god mat- och vinkultur har fått fasta rötter i den svenska jorden. Mot denna bakgrund


Utskottsberedning: -1993/94:SoU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Införsel av vin

Motion 1993/94:Sk603 av Birgitta Wistrand (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Sk603 av Birgitta Wistrand m Införsel av vin I Sverige odlas vin enbart på ett fåtal platser. Vårt klimat verkar inte vara lika idealiskt för vintillverkning som andra länders klimat i Europa är. Det har därför inte varit naturligt för en svensk att besöka vingårdar och köpa och lagra


Utskottsberedning: -1993/94:SkU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se