Birgitta Wistrand (M)

Birgitta Wistrand (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel VD
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:245 av Larsson, Maria (kd) 9 mars 2001 aktivitetsgarantin

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi26 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi26 av Beatrice Ask m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition Inledning Utbildning och kompetensutveckling är viktiga för såväl den enskilde individen som för samhället. För individen innebär utbildning att man under en lång tid avsätter kraft och möda


Utskottsberedning: -------1997/98:FiU20 1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:114 Nya högskolor m.m.

Motion 1997/98:Ub38 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub38 av Beatrice Ask m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:114 Nya högskolor m.m. 1 Inledning 6 1.1 Sammanfattning 6 2 Nya högskolor 6 2.1 Malmö högskola 6 2.2 Högskola på Gotland 6 3 Samarbete i Öresundsregionen 7 3.1 Öresundsuniversitet 7 4 Ett tekniskt forskningsinstitut i Göteborg 8


Utskottsberedning: --------1997/98:FiU25 1997/98:UbU17
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:94 Läroplan för det obligatoriska skolväsendet, förskoleklassen och fritidshemmet m.m.

Motion 1997/98:Ub27 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub27 av Beatrice Ask m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:94 Läroplan för det obligatoriska skolväsendet, förskoleklassen och fritidshemmet m.m. Sammanfattning I propositionen föreslås att läroplanen Lpo 94 skall gälla för det obligatoriska skolväsendet och förskoleklassen. Den skall tillämpas


Utskottsberedning: -------1997/98:UbU18
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se