Birgitta Wistrand (M)

Birgitta Wistrand (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel VD
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:245 av Larsson, Maria (kd) 9 mars 2001 aktivitetsgarantin

med anledning av prop. 1996/97:61 Översyn av telelagen (1993:597) m.m.

Motion 1996/97:T55 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:T55 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:61 Översyn av telelagen 1993:597 m.m. Utvecklingen på teleområdet är nära knuten till den snabba förändringstakten inom informationstekniken. Därmed är telemarknaden också nära kopplad till många av de mer kvalificerade servicenäringarna.


Utskottsberedning: --1996/97:TU5
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:109 Lokala styrelser med elevmajoritet

Motion 1996/97:Ub13 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Ub13 av Beatrice Ask m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:109 Lokala styrelser med elevmajoritet I propositionen redovisar regeringen förslag om lokala styrelser med elevmajoritet för gymnasieskolan och den kommunala vuxenskolan. Försöksperioden är fyra år. Riksdagen har vid flera tillfällen


Utskottsberedning: -----1996/97:UbU10
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:92 Enskilda vägar

Motion 1996/97:T53 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:T53 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:92 Enskilda vägar Upphävandet av lagen 1939:608 om enskilda vägar EVL följer av att upprättande och förvaltning av enskilda vägar i dag likaväl regleras genom anläggningslagen 1973:1149, AL och lagen om förvaltning om samfälligheter


Utskottsberedning: ---1996/97:TU8
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se