Birgitta Wistrand (M)

Birgitta Wistrand (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel VD
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av förs. 2000/01:RR8 Riksdagens revisorers förslag angående Sjöfartsinspektionens tillsyn

Motion 2000/01:T1 av Per-Richard Molén m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:T1 av Molén, Per-Richard m med anledning av förs. 2000/01:RR8 Riksdagens revisorers förslag angående Sjöfartsinspektionens tillsyn 1 Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sjöfartsinspektionen bör få en mer självständig


Utskottsberedning: -------2000/01:TU8
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 2000/01:2 Att förebygga väpnade konflikter

Motion 2000/01:U5 av Göran Lennmarker m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:U5 av Lennmarker, Göran m med anledning av skr. 2000/01:2 Att förebygga väpnade konflikter Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att det program för konfliktförebyggande som skall presenteras vid Europeiska rådets


Utskottsberedning: -------2000/01:UU4
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Balkan

Motion 2000/01:U643 av Göran Lennmarker m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:U643 av Lennmarker, Göran m Balkan Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att EU skall stödja demokratiseringen av Serbien. 2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att EU skall


Utskottsberedning: -------2000/01:UU4
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.