Birgitta Wistrand (M)

Birgitta Wistrand (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel VD
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av förs. 2001/02:RR9 Riksdagens revisorers förslag angående Sponsring av statliga myndigheter

Motion 2001/02:K25 av Elisabeth Fleetwood m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:K25 av Elisabeth Fleetwood m.fl. m med anledning av förs. 2001/02:RR9 Riksdagens revisorers förslag angående Sponsring av statliga myndigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår revisorernas förslag i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering Riksdagens revisorer presenterar


Utskottsberedning: 2001/02:KU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:47 Förnyad riksdagsbehandling av vissa ändringar i lotterilagen (1994:1000)

Motion 2001/02:Kr1 av Elisabeth Fleetwood m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Kr1 av Elisabeth Fleetwood m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:47 Förnyad riksdagsbehandling av vissa ändringar i lotterilagen 1994:1000 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om övergångsbestämmelser. Motivering Av allt


Utskottsberedning: 2001/02:KrU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:23 Förlängd tid för statliga garantier för att återställa försäkringsskyddet för flygbranschen

Motion 2001/02:T61 av Per-Richard Molén m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:T61 av Per-Richard Molén m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:23 Förlängd tid för statliga garantier för att återställa försäkringsskyddet för flygbranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att de statliga garantierna för flygbranschen enbart skall omfatta försäkringsskydd


Utskottsberedning: 2001/02:TU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.