Birgitta Wistrand (M)

Birgitta Wistrand (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel VD
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:245 av Larsson, Maria (kd) 9 mars 2001 aktivitetsgarantin

med anledning av prop.2000/01:94 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2002-2005

Motion 2000/01:Kr12 av Elisabeth Fleetwood m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:Kr12 av Fleetwood, Elisabeth m med anledning av prop. 2000/01:94 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2002-2005 Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av tydligare regler för sponsring av program i public service-företagen.


Utskottsberedning: ---2000/01:KrU8
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 2000/01:90 Nordiskt samarbete 2000

Motion 2000/01:U14 av Göran Lennmarker m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:U14 av Lennmarker, Göran m med anledning av skr. 2000/01:90 Nordiskt samarbete 2000 Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om medlemskap i Nordiska rådet för Estland, Lettland och Litauen. 2. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: ----2000/01:UU13
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 2000/01:90 Nordiskt samarbete 2000

Motion 2000/01:U13 av Tom Heyman m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:U13 av Heyman, Tom m med anledning av skr. 2000/01:90 Nordiskt samarbete 2000 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen i Nordiska rådet tar upp förhandlingar om beskattningsvillkoren för färjebesättningar på linjer mellan de nordiska länderna. Motivering Av skrivelsen


Utskottsberedning: -2000/01:UU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se