Birgitta Wistrand (M)

Birgitta Wistrand (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel VD
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1995/96:105 Förslag till tilläggsbudget till statsbudgeten för budgetåret 1995/96

Motion 1995/96:Ub7 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Ub7 av Beatrice Ask m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:105 Förslag till tilläggsbudget till statsbudgeten för budgetåret 1995/96 Inledning Utbildnings- och kompetensutveckling tillhör de allra viktigaste frågorna i samhället och politiken i dag. Därför har, och kommer även framgent,


Utskottsberedning: ------1995/96:FiU10
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:25 En politik för arbete, trygghet och utveckling

Motion 1995/96:Fi29 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi29 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:25 En politik för arbete, trygghet och utveckling Infrastruktur En väl utvecklad och miljöanpassad infrastruktur är en förutsättning för en stabil ekonomisk tillväxt samt för sysselsättning och tillväxt samt för sysselsättning


Utskottsberedning: -1995/96:FiU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:25 En politik för arbete, trygghet och utveckling

Motion 1995/96:Fi26 av Margareta E Nordenvall m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi26 av Margareta E Nordenvall m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:25 En politik för arbete, trygghet och utveckling Fler högskoleplatser till Storstockholm Sverige halkar efter, inte bara ekonomiskt utan också kompetensmässigt. Färre studenter går vidare till högre utbildning jämfört


Utskottsberedning: -1995/96:FiU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.