Birgitta Wistrand (M)

Birgitta Wistrand (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel VD
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:112 Svenskt deltagande i fredsstyrka i Kosovo

Motion 1998/99:U12 av Göran Lennmarker m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:U12 av Göran Lennmarker m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:112 Svenskt deltagande i fredsstyrka i Kosovo Konfliktens bakgrund och utveckling När demokratiseringen började inom östblocket 1989 spred den sig också till Jugoslavien och dess olika delar. Kommunistpartierna tvingades


Utskottsberedning: ----1998/99:UFöU2 2000/01:UU4
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition

Motion 1998/99:Fi28 av Per-Richard Molén m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi28 av Per-Richard Molén m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition Botniabanan Den totala kostnaden för Botniabanan är ännu inte redovisad, vilket gör det omöjligt att politiskt ställa detta järnvägsprojekt mot andra angelägna infra- strukturinvesteringar.


Utskottsberedning: ---1998/99:FiU27
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition

Motion 1998/99:Fi21 av Göran Lennmarker m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi21 av Göran Lennmarker m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition Den tragiska händelseutvecklingen i Kosovo har fäst uppmärksamheten på behovet av en kraftfull och effektiv gemensam europeisk utrikes- och säkerhetspolitik. Sverige bör fullt ut vara


Utskottsberedning: --1998/99:UFöU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.