Björn Wiechel (S)

Björn Wiechel (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 203
Titel Samhällsvetare/Butiksbiträde/Politisk sekreterare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post bjorn.wiechel[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-08-10 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-12-20 – 2020-08-09
    • Ordinarie 2019-01-02 – 2019-12-19
    • Ledig 2018-12-01 – 2019-01-01
    • Ordinarie 2017-04-02 – 2018-11-30
    • Ledig 2016-10-01 – 2017-04-01
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2021-09-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-09-23
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-02-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2017-10-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-17 Suppleant finansutskottet 14- och konstitutionsutskottet 19-. Ledamot EU-nämnden 17-.
  • Föräldrar

    Journalisten Hans Wiechel och med.dr Susanne Waldau.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Umeå, slutår 02. Pol.mag., kulturgeografi, Umeå universitet 05-09.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Clas Ohlson, Umeå 01-12. Bartender, Lottas Krog, Umeå 08-11. Gymnasielärare, Umeå Waldorfskola 09-11. Politisk sekreterare, Västerbottens läns landsting, 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Presstödsnämnden 15 och Trossamfundsrådet 16.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, socialnämnden, Umeå 07-14. Ledamot, nämnden för funktionshinder och habilitering, Västerbottens läns landsting 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ungdomsförbunden i skolan

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. S Ungdomsförbunden i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att öka ungdomsförbundens möjligheter att komma in på skolor, och riksdagen tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

En allmänbildande skola

Motion 2015/16:1891 av Björn Wiechel m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1891 av Björn Wiechel m.fl. S En allmänbildande skola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en allmänbildande skola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Bildning innebär att kunna göra kunskaper och insikter till sina egna. Att


Utskottsberedning: 2015/16:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1891 av Björn Wiechel m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:1891 av Björn Wiechel m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Rättshjälp vid skadereglering

Motion 2015/16:2143 av Veronica Lindholm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2143 av Veronica Lindholm m.fl. S Rättshjälp vid skadereglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att det görs en uppföljning av de beskrivna förhållandena som ger underlag för att bedöma om nuvarande regler behöver ändras,


Utskottsberedning: 2015/16:JuU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2143 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2143 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.