Bo Bernhardsson (S)

Bo Bernhardsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Journalist
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-04-09 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1995-12-31
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-12-31
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2004-04-13 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2007-05-11 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-12-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-01-27
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-12-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1994-12-08 – 1995-11-21
    • Suppleant 1993-12-08 – 1994-12-07
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2008/09:214 Hållbart skydd av naturområden

Motion 2008/09:MJ25 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ25 av Anders Ygeman m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:214 Hållbart skydd av naturområden s68105 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att skjuta på ikraftträdandet av lag om ändring i miljöbalken, lag om ändring i lagen 1998:811 om införande av miljöbalken och lag om ändring


Utskottsberedning: 2009/10:MJU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2008/09:MJ25 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 61 kB)

med anledning av prop. 2008/09:210 En ny rovdjursförvaltning

Motion 2008/09:MJ22 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ22 av Anders Ygeman m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:210 En ny rovdjursförvaltning s68104 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ett livskraftigt vargbestånd ytterst vilar på acceptans för den förda politiken.


Utskottsberedning: 2009/10:MJU8
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2008/09:MJ22 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 66 kB)

med anledning av prop. 2008/09:211 En ny organisation för veterinär service och vid utbrott av smittsamma djursjukdomar

Motion 2008/09:MJ21 av Anders Ygeman m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ21 av Anders Ygeman m.fl. s, mp, v med anledning av prop. 2008/09:211 En ny organisation för veterinär service och vid utbrott av smittsamma djursjukdomar s68103 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2008/09:211. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2009/10:MJU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2008/09:MJ21 av Anders Ygeman m.fl. (s, mp, v) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se