Bo Broman (SD)

Bo Broman (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 247
Titel Ekonomichef.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post bo.broman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-10-25 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-10-25 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-04-26 – 2019-10-25
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Ledamot Riksbanksfullmäktige 18-.
  • Föräldrar

    Lastbilschauffören Göran Broman och dagbarnvårdaren Eva Broman.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, slutår 88. Juridik, Lunds universitet 99.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Lunds kommun 91-94. Ekonom, Hotel Stensson, 99-00. Ekonomichef, Revhaken Hotels, 00-04. Vd/ägare, Hotel Stensson, 04-09. Vd, Hotel Jägersro, 09-10. Ekonomichef, Paras Bygg, 10-14. Ekonomichef, Sverigedemokraterna, 15-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Polismyndighetens nationella insynsråd 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eslöv, 88-94. 2:e vice ordförande, kommunfullmäktige, Eslöv 18-. Suppleant, kommunstyrelsen 90-94. Vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden 90-94.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kassör, Sverigedemokraterna Eslöv 17-. Partikassör, Sverigedemokraterna 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:131 Ökat skydd mot hedersrelaterad brottslighet

Motion 2019/20:3586 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3586 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:131 Ökat skydd mot hedersrelaterad brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ny brottsrubricering för hedersbrott och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2019/20:JuU23
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2019/20:3586 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3586 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2019/20:89 En effektivare hantering av ärenden om överförande av straffverkställighet

Motion 2019/20:3546 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3546 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:89 En effektivare hantering av ärenden om överförande av straffverkställighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att straffverkställighet ska ske i hemlandet och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:JuU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3546 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3546 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2019/20:118 Ungdomsövervakning

Motion 2019/20:3544 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3544 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:118 Ungdomsövervakning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en kombination av inskränkningar i rörelsefriheten och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2019/20:JuU34
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2019/20:3544 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3544 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se