Bo Könberg (FP)

Bo Könberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2005-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1999-09-30 – 2002-09-30
    • Ordförande 1998-01-20 – 1998-10-04
    • Ledamot 1997-09-16 – 1999-01-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Förste vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Ledamot 1995-01-12 – 1997-11-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2005-12-31
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Information från regeringen 19 januari 2005 Information från regeringen
Interpellationsdebatt 2002/03:377 av Johansson, Kenneth (c) 26 maj 2003 finansiell samordning
Interpellationsdebatt 2002/03:387 av Brus, Sven (kd) 26 maj 2003 diskriminering av äldre
Interpellationsdebatt 2002/03:404 av Saarinen, Ingegerd (mp) 26 maj 2003 konkurrensen och elmarknadens utformning

avgift efter 65 år

Skriftlig fråga 2001/02:1607 av Könberg, Bo (fp)

den 5 september Fråga 2001/02:1607 av Bo Könberg fp till finansminister Bosse Ringholm om avgift efter 65 år Den särskilda löneskatten infördes 1991 och är tänkt att motsvara skattedelen av socialavgifterna. Den senaste ändringen av nivån ägde rum 1997. I propositionen 1997/98:1 s. 169 utlovades att regeringen skulle

Inlämnad: 2002-09-05 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

nationell vårdgaranti

Skriftlig fråga 2001/02:1537 av Könberg, Bo (fp)

den 22 augusti Fråga 2001/02:1537 av Bo Könberg fp till socialminister Lars Engqvist om nationell vårdgaranti Efter ett flerårigt motstånd mot vårdgarantin har det från regeringen sedan i våras utlovats en vårdgaranti någon gång efter valet. Enligt tidningsuppgifter har statsministern i samband med valmanifestet sagt

Inlämnad: 2002-08-22 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

asylprövningsprocessen

Skriftlig fråga 2001/02:603 av Könberg, Bo (fp)

den 25 januari Fråga 2001/02:603 av Bo Könberg fp till statsrådet Jan O Karlsson om asylprövningsprocessen Socialförsäkringsutskottet enades i höstas om att föreslå en tvåpartsprocess med ökad möjlighet till muntlig förhandling i frågor som rör asylprövningssystemet Sfu 2001/02:2 Det var mycket välkommet att samtliga

Inlämnad: 2002-01-25 Besvarare: statsrådet Jan O Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se