Bo Könberg (FP)

Bo Könberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2005-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1999-09-30 – 2002-09-30
    • Ordförande 1998-01-20 – 1998-10-04
    • Ledamot 1997-09-16 – 1999-01-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Förste vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Ledamot 1995-01-12 – 1997-11-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2005-12-31
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:87 Ändrade försäkringsrörelseregler

Motion 1998/99:Fi10 av Karin Pilsäter m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi10 av Karin Pilsäter m.fl. fp med anledning av prop. 1998/99:87 Ändrade försäkringsrörelseregler Den framlagda propositionen medför att en sedan lång tid nödvändig reformering av lagstiftningen på detta område sker. Till en del är detta en välkommen följd av Europasamarbetet. Förändringarna


Utskottsberedning: -1998/99:FiU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av förs. 1998/99:RR4 Riksdagens revisorers förslag angående socialförsäkringens administration

Motion 1998/99:Sf3 av Bo Könberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1998/99:Sf3 av Bo Könberg m.fl. fp med anledning av förs. 1998/99:RR4 Riksdagens revisorers förslag angående socialförsäkringens administration Rättsosäkerhet och bristande effektivitet Det har snart gått två år sedan socialförsäkringsutskottet i april 1997 hade en utfrågning med olika parter


Utskottsberedning: -1998/99:SfU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Den högre utbildningen

Motion 1998/99:Ub803 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub803 av Lars Leijonborg m.fl. fp Den högre utbildningen Sammanfattning Kvaliteten ska stå i centrum Strategi för framtida lärarförsörjning Fler doktorandtjänster Ackrediteringsinstitut Treterminssystem Fler fristående högskolor Möjlighet till lokala antagningskriterier Avskaffa


Utskottsberedning: ---------------------1998/99:AU6 1998/99:BoU1 1998/99:UbU1 1998/99:UbU2 1998/99:UbU6 1998/99:UbU7 1998/99:UbU8
Riksdagsbeslut (41 yrkanden): , , 23 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.