Bo Könberg (FP)

Bo Könberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2005-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1999-09-30 – 2002-09-30
    • Ordförande 1998-01-20 – 1998-10-04
    • Ledamot 1997-09-16 – 1999-01-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Förste vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Ledamot 1995-01-12 – 1997-11-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2005-12-31
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:377 av Johansson, Kenneth (c) 26 maj 2003 finansiell samordning
Interpellationsdebatt 2002/03:387 av Brus, Sven (kd) 26 maj 2003 diskriminering av äldre
Interpellationsdebatt 2002/03:404 av Saarinen, Ingegerd (mp) 26 maj 2003 konkurrensen och elmarknadens utformning
Allmänpolitisk debatt 6 november 2002 Allmänpolitisk debatt

med anledning av prop. 2002/03:100 2003 års ekonomiska vårproposition

Motion 2002/03:Fi19 av Bo Könberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:Fi19 av Bo Könberg m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:100 2003 års ekonomiska vårproposition 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 8 2 Förslag till riksdagsbeslut 9 3 Motivering 9 3.1 Förändrat mål för minskning av långvarig ohälsa 11 3.2 Ett hot mot hela välfärdssystemet 12


Utskottsberedning: 2002/03:FiU21
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

med anledning av prop. 2002/03:100 2003 års ekonomiska vårproposition

Motion 2002/03:Fi15 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:Fi15 av Lars Leijonborg m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:100 2003 års ekonomiska vårproposition 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 4 3 Sammanfattning 4 4 Inledning 5 4.1 Kristecknen blir fler 5 5 Sverige i en globaliserad värld 9 6 De


Utskottsberedning: 2002/03:FiU19 2002/03:FiU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

med anledning av skr. 2002/03:101 Årsredovisning för staten 2002

Motion 2002/03:Fi13 av Karin Pilsäter m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:Fi13 av Karin Pilsäter m.fl. fp med anledning av skr. 2002/03:101 Årsredovisning för staten 2002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att skrivelsen visar att redan givna åtaganden inte kan finansieras med regeringens


Utskottsberedning: 2002/03:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se