Bo Könberg (FP)

Bo Könberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2005-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1999-09-30 – 2002-09-30
    • Ordförande 1998-01-20 – 1998-10-04
    • Ledamot 1997-09-16 – 1999-01-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Förste vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Ledamot 1995-01-12 – 1997-11-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2005-12-31
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

elektroniskt informationsutbyte mellan arbetslöshetskassorna och Försäkringskassan

Skriftlig fråga 2004/05:1687 av Könberg, Bo (fp)

den 23 maj Fråga 2004/05:1687 av Bo Könberg fp till statsrådet Hans Karlsson om elektroniskt informationsutbyte mellan arbetslöshetskassorna och Försäkringskassan För att förhindra fusk med försäkringsersättningar genom samtidigt utnyttjande av sjukpeng och arbetslöshetsförsäkring är det angeläget att förekomsten av

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Hans Karlsson (S)

rehabiliteringspengar

Skriftlig fråga 2000/01:5 av Könberg, Bo (fp)

den 20 september Fråga 2000/01:5 av Bo Könberg fp till socialminister Lars Engqvist om rehabiliteringspengar Försäkringskassornas rehabiliteringspengar är slut. Alltfler människor får finna sig i att vara sjukskrivna i stället för att erbjudas rehabilitering, kunna återgå till jobbet och sitt vanliga liv. Regeringen

Inlämnad: 2000-09-20 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

avlyssning av telefonsamtal och datatrafik i Europa

Skriftlig fråga 1999/2000:813 av Könberg, Bo (fp)

den 10 april Fråga 1999/2000:813 av Bo Könberg fp till justitieminister Laila Freivalds om avlyssning av telefonsamtal och datatrafik i Europa Frågan om det amerikanska övervakningssystemet Echelons existens aktualiserades genom en rapport som lämnades till Europaparlamentet i januari 1998 där det påstods att all e-post,

Inlämnad: 2000-04-10 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se