Bo Könberg (FP)

Bo Könberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2005-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1999-09-30 – 2002-09-30
    • Ordförande 1998-01-20 – 1998-10-04
    • Ledamot 1997-09-16 – 1999-01-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Förste vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Ledamot 1995-01-12 – 1997-11-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2005-12-31
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Information från regeringen 19 januari 2005 Information från regeringen
Interpellationsdebatt 2002/03:377 av Johansson, Kenneth (c) 26 maj 2003 finansiell samordning
Interpellationsdebatt 2002/03:387 av Brus, Sven (kd) 26 maj 2003 diskriminering av äldre
Interpellationsdebatt 2002/03:404 av Saarinen, Ingegerd (mp) 26 maj 2003 konkurrensen och elmarknadens utformning

med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition

Motion 1999/2000:Fi15 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Fi15 InnehÃ¥ll 1 Sammanfattning 4 2 En liberal framtidspolitik 5 2.1 Liberala utmaningar 5 2.2 Tid att skörda â€men ocksÃ¥tid att så 6 3 Det ekonomiska lÃ
get 8 3.1 Den internationella utvecklingen 8 3.2 Den svenska ekonomin 12 3.3 Den demografiska utvecklingen 15 3.4 Den nya ekonomin och den gamla politiken 16


Utskottsberedning: ---------------------------1999/2000:FiU20 1999/2000:FiU27 1999/2000:FiU29
Riksdagsbeslut (54 yrkanden): , , 27 saknar beslutsinformation

FINSAM

Interpellation 1999/2000:412 av Könberg, Bo (fp)

den 28 april Interpellation 1999/2000:412 av Bo Könberg fp till socialminister Lars Engqvist om FINSAM Tiotusentals svenskar väntar i vårdköer. Det handlar både om operationsköer och lång väntan på olika behandlingar. Dessa köer har växt mycket kraftigt sedan socialdemokraterna återkom till regeringsmakten hösten 1994

Inlämnad: 2000-04-28 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

avlyssning av telefonsamtal och datatrafik i Europa

Skriftlig fråga 1999/2000:813 av Könberg, Bo (fp)

den 10 april Fråga 1999/2000:813 av Bo Könberg fp till justitieminister Laila Freivalds om avlyssning av telefonsamtal och datatrafik i Europa Frågan om det amerikanska övervakningssystemet Echelons existens aktualiserades genom en rapport som lämnades till Europaparlamentet i januari 1998 där det påstods att all e-post,

Inlämnad: 2000-04-10 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se