Bo Könberg (FP)

Bo Könberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2005-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1999-09-30 – 2002-09-30
    • Ordförande 1998-01-20 – 1998-10-04
    • Ledamot 1997-09-16 – 1999-01-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Förste vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Ledamot 1995-01-12 – 1997-11-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2005-12-31
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Information från regeringen 19 januari 2005 Information från regeringen

med anledning av prop. 2000/01:140 Reformerade regler för bostadstillägg till pensionärer m.fl.

Motion 2000/01:Sf39 av Bo Könberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2000/01:Sf39 av Könberg, Bo fp med anledning av prop. 2000/01:140 Reformerade regler för bostadstillägg till pensionärer m.fl. Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag om att avskaffa inkomstprövningen av änkepensionen. 2. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: -2001/02:SfU1 2001/02:SfU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av förs. 2000/01:RR13 Riksdagens revisorers förslag angående Regeringskansliets upphandling av konsulter

Motion 2000/01:K16 av Helena Bargholtz m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2000/01:K16 av Bargholtz, Helena fp med anledning av förs. 2000/01:RR13 Riksdagens revisorers förslag angående Regeringskansliets upphandling av konsulter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen årligen i en skrivelse


Utskottsberedning: -2001/02:KU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:100 2001 års ekonomiska vårproposition

Motion 2000/01:Fi20 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2000/01:Fi20 av Leijonborg, Lars fp med anledning av prop. 2000/01:100 2001 års ekonomiska vårproposition Sammanfattning Svensk ekonomi är i stort behov av systemreformer. Det gäller enligt vår uppfattning oavsett konjunkturläge. Denna motion föreslår åtta större systemreformer. I den avmattning


Utskottsberedning: -----------------------------2000/01:FiU20 2000/01:FiU27 2000/01:FiU29 2000/01:KU23
Riksdagsbeslut (58 yrkanden): , , 29 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se