Bo Könberg (FP)

Bo Könberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2005-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1999-09-30 – 2002-09-30
    • Ordförande 1998-01-20 – 1998-10-04
    • Ledamot 1997-09-16 – 1999-01-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Förste vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Ledamot 1995-01-12 – 1997-11-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2005-12-31
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Familjepolitiken

Motion 2005/06:Sf385 av Bo Könberg m.fl. (fp)

1 Sammanfattning Den svenska föräldraförsäkringen fyllde förra året 30 år. Folkpartiet slår vakt om föräldraförsäkringen samtidigt som vi vill göra den mer modern. En liberal familjepolitik ger personlig frihet och utgår från barnets bästa. Samtidigt ska den främja jämställdheten och ge föräldrar möjligheter att förena


Utskottsberedning: 2005/06:AU3 2005/06:BoU1 2005/06:SfU1 2005/06:UbU12
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2005/06:Sf385 av Bo Könberg m.fl. (fp) (doc, 78 kB)

Åtgärder mot sjukfrånvaro

Motion 2005/06:Sf384 av Bo Könberg m.fl. (fp)

Sammanfattning Socialförsäkringar är en hörnsten i vårt samhällsbygge. De är en garant för trygghet för oss alla om något inträffar. Blir vi sjuka eller arbetslösa så finns det en försäkring som gör att vi slipper flytta från hus och hem. Men de svenska socialförsäkringarna är hotade eftersom Socialdemokraterna står handlingsförlamade


Utskottsberedning: 2005/06:KU1 2005/06:SfU1 2005/06:SoU17 2005/06:UbU19
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 18 avslag

Motion 2005/06:Sf384 av Bo Könberg m.fl. (fp) (doc, 107 kB)

Egenmakt, arbete och jämlikhet – liberal integrationspolitik

Motion 2005/06:Sf383 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Bakgrund och sammanfattning av Folkpartiet liberalernas förslag 4 Integrationspolitik och kampen mot utanförskapet 4 Sammanfattning av Folkpartiet liberalernas förslag 6 Bryt utanförskapet 11 Egenmakt och arbete den liberala vägen till integration 11 Utanförskapets


Utskottsberedning: 2005/06:AU1 2005/06:AU6 2005/06:BoU1 2005/06:JuU1 2005/06:LU19 2005/06:NU13 2005/06:SfU10 2005/06:SfU2 2005/06:SfU6 2005/06:SkU16 2005/06:SoU1 2005/06:SoU5 2005/06:UbU1 2005/06:UbU14 2005/06:UbU19
Riksdagsbeslut (29 yrkanden): 29 avslag

Motion 2005/06:Sf383 av Lars Leijonborg m.fl. (fp) (doc, 244 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se