Boriana Åberg (M)

Boriana Åberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 38
Titel Socionom.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865944
E-post boriana.aberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-01-07 – 2008-03-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2009-03-02 – 2009-04-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Ledamot 2015-02-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-02-05
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2008-01-18 – 2008-03-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2009-03-13 – 2009-04-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-03-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2018-11-07 –
    • Ledamot 2018-11-01 – 2018-11-07
    • Vice ordförande 2017-11-17 – 2018-10-31
    • Ledamot 2017-03-30 – 2017-11-17
    • Suppleant 2014-11-01 – 2017-03-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (ersättare 080107-080314 och 090302-090430). Ledamot trafikutskottet 15-18 och skatteutskottet 18-. Suppleant socialutskottet 08, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, justitieutskottet 09, näringsutskottet 10-14, trafikutskottet 14-15 och 18-, arbetsmarknadsutskottet 14-18 och utrikesutskottet 19-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-17, ledamot 17, vice ordförande 17-18 och ordförande 18-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Mihail Mihaylov och sjuksköterskan Velitchka Mihaylova, f. Dragneva.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Bulgarien, slutår 86. Studier till civilingenjör, Tekniska universitetet i Plovdiv, Bulgarien 87-90. Socionomexamen, Lunds universitet 02.
  • Anställningar

    Sekreterare, Safehouse System, Furulund 91-99. Vårdbiträde, hemtjänsten i Kävlinge 00-02. Kurator, Universitetssjukhuset i Lund 02. Socialsekreterare, Socialförvaltningen, Helsingborg 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Polisstyrelsen i Skåne 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Kävlinge kommun 02-06. Kommunfullmäktig 06-07. Ordförande, kommunfullmäktige 07-. Ledamot, kommunstyrelsen 06-10. Ledamot, kulturnämnden 02-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Kävlinge-Furulund 00-03, Kävlingemoderaterna 07-19. Huvudman, Sparbanksstiftelsen, Skåne 06-18.
  • Bostadsort

    Kävlinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:175 Skattereduktion för boende i vissa glest befolkade områden – regional skattereduktion

Motion 2020/21:149 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:149 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:175 Skattereduktion för boende i vissa glest befolkade områden regional skattereduktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:175 Skattereduktion för boende i vissa glest befolkade områden regional skattereduktion.


Utskottsberedning: SkU

Motion 2020/21:149 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:149 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2019/20:193 Kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om utländska direktinvesteringar

Motion 2020/21:25 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:25 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:193 Kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om utländska direktinvesteringar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se till att Inspektionen för strategiska produkter ISP


Utskottsberedning: 2020/21:UU3

Motion 2020/21:25 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:25 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

med anledning av skr. 2019/20:90 Nordiskt samarbete 2019

Motion 2019/20:3558 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3558 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:90 Nordiskt samarbete 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla det nordiska samarbetet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2019/20:UU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3558 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3558 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se