Bosse Ringholm (S)

Bosse Ringholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. statsråd
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1982-10-11 – 1982-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1976-05-03 – 1976-06-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Statsrådsberedningen

    • Vice statsminister 2006-03-27 – 2006-10-06
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-03-20
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1999-04-12 – 2004-10-31
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2006-03-21 – 2006-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

statsfinansiella effekter av biltullar

Interpellation 2002/03:414 av Andrén, Gunnar (fp)

den 12 maj Interpellation 2002/03:414 av Gunnar Andrén fp till finansminister Bosse Ringholm om statsfinansiella effekter av biltullar Stockholms stads fullmäktige ska den 2 juni 2003 träffa beslut om införande av biltullar i kommunen. Det är av yttersta vikt att absolut klarhet föreligger villkoren för dessa biltullar.

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: statsfinansiella effekter av biltullar

folkstyrets utveckling

Interpellation 2002/03:388 av Johansson, Jörgen (c)

den 12 maj Interpellation 2002/03:388 av Jörgen Johansson c till statsrådet Mona Sahlin om folkstyrets utveckling Samhället och demokratin är och ska vara i ständig förändring. Det innebär dock inte att grundläggande demokratiska värderingar ska urvattnas. För att motverka en sådan utveckling krävs en ständig debatt

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Lars-Erik Lövdén (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: folkstyrets utveckling

offentlig upphandling

Interpellation 2002/03:363 av Reinfeldt, Fredrik (m)

den 9 maj Interpellation 2002/03:363 av Fredrik Reinfeldt m till finansminister Bosse Ringholm om offentlig upphandling Lagen 1992:1528 om offentlig upphandling har varit i kraft i snart tio år. Enligt de gemenskapsrättsliga direktiv från EG som föranledde lagen ska Sverige införa bestämmelser som garanterar att domstolarnas

Inlämnad: 2003-05-09 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: offentlig upphandling

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.