Camilla Brodin (KD)

Camilla Brodin (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 284
Titel Chefssekreterare.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post camilla.brodin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Kvittningsman
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2018-10-09 –
    • Kvittningsman 2018-09-24 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-09-26 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18-. Vice gruppledare 18- och kvittningsman 18-. Ledamot ledamotsrådet 18-.
  • Föräldrar

    Busschauffören Torgny Thorstensson och undersköterskan Helena Jämtestam.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Jönköping, slutår 98. Lärarprogrammet, Högskolan för lärande och kommunikation, Jönköping 00. Lärarprogrammet, Karlstads universitet 01-02 Lärarprogrammet, Stockholms universitet 03
  • Anställningar

    Butiksanställd, Ica Centrumhallen, Tenhult 95-00. Ombudsman KDU Jönköping/Östergötland 98-99. Butiksanställd, ICA Hagahallen, Karlstad 01-03. Ombudsman KD Stockholms län 04-05. Ombudsman KD Stockholms stad 05-06. Sekreterare till KD partistyrelse och partisekreterare, Stockholm 06-09. Organisationssekreterare KD, Stockholm 09-12. Sekreterare till KD gruppledning och chefsgrupp, Stockholm 12-14. Kommunalråd, Täby 14-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ersättare, Stockholm 06-07. Ersättare kommunstyrelsen, Täby 13-14 och ledamot 14-18. Ersättare, socialnämnden öster, Jönköping, 98-01. Ledamot, socialnämnden, Karlstad 02-03. Ersättare, Studentbostäder, Karlstad 02-03. Ersättare, exploateringsnämnden 06-07. Ersättare, Svenska bostäder 06-07. Ersättare kultur och fritidsnämnden Täby, 11-14. Ordförande, utskottet för arbetsmarknad och näringsliv, Täby 14-18. Ledamot, barn- och grundskolenämnden, Täby 14-18. Ledamot, Trygg, Täby 14-18. Ledamot, utskottet för stadsbyggnad och miljö, Täby 14-18. Ledamot, utskottet för fastigheter, Täby 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande KD Täby 12-14 och vice ordförande 14-. Ordförande, föreningen Funkisglädje 15-18 och vice ordförande 18-. Vice ordförande KD Stockholms län, 15-19 och ordförande 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Elmarknadshubbens framtid

Interpellation 2021/22:63 av Camilla Brodin (KD)

Interpellation 2021/22:63 Elmarknadshubbens framtid av Camilla Brodin KD till Statsrådet Anders Ygeman S Elmarknadshubben har diskuterats under många år nu. Hubben har fått stor kritik inte minst av risk- och säkerhetsskäl. Den har också kritiserats för att inte längre vara relevant med tanke på att den elhandlarcentriska

Inlämnad: 2021-10-18 Svarsdatum: 2021-11-09 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2021/22:63 av Camilla Brodin (KD) (pdf, 86 kB)

med anledning av skr. 2021/22:3 En förenklingspolitik för stärkt konkurrenskraft, tillväxt och innovationsförmåga

Motion 2021/22:4223 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4223 av Camilla Brodin m.fl. KD med anledning av skr. 2021/22:3 En förenklingspolitik för stärkt konkurrenskraft, tillväxt och innovationsförmåga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med konkreta förslag på hur


Utskottsberedning: NU

Motion 2021/22:4223 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4223 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 90 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2021/22:3879 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:3879 av Magnus Jacobsson m.fl. KD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Innehåll Innehållsförteckning Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Tabell Kristdemokraternas syn på kommunikationer Minskade fossila utsläpp för transportslagen Beskattning av infrastrukturen Utbyggnad av laddinfrastruktur


Utskottsberedning: JuU KU MJU NU SkU UbU 2021/22:TU1 2021/22:TU5 2021/22:TU6 2021/22:TU7

Motion 2021/22:3879 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 140 kB) Motion 2021/22:3879 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 308 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se