Camilla Brodin (KD)

Camilla Brodin (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 284
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post camilla.brodin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Kvittningsman
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2018-10-09 –
    • Kvittningsman 2018-09-24 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:NU14 4 juni 2019 Energipolitik
Debatt om förslag 2018/19:NU13 4 juni 2019 Handelspolitik
Debatt om förslag 2018/19:NU12 8 maj 2019 Elmarknadsfrågor

Kärnkraft för framtida elbehov

Interpellation 2018/19:18 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2018/19:18 Kärnkraft för framtida elbehov av Larry Söder KD till Statsrådet Anders Ygeman S Vi är många som är oroliga för klimatet, och vi måste ta fler steg mot en värld som är skonsam mot vår miljö. Vi hör i debatten att vi ska använda elbilar och elcyklar och att en elektrifiering av transportsektorn

Inlämnad: 2019-01-25 Svarsdatum: 2019-02-08 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2018/19:18 av Larry Söder (KD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kärnkraft för framtida elbehov

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se