Camilla Brodin (KD)

Camilla Brodin (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 284
Titel Chefssekreterare.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post camilla.brodin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Kvittningsman
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2018-10-09 –
    • Kvittningsman 2018-09-24 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-09-26 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18-. Vice gruppledare 18- och kvittningsman 18-. Ledamot ledamotsrådet 18-.
  • Föräldrar

    Busschauffören Torgny Thorstensson och undersköterskan Helena Jämtestam.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Jönköping, slutår 98. Lärarprogrammet, Högskolan för lärande och kommunikation, Jönköping 00. Lärarprogrammet, Karlstads universitet 01-02 Lärarprogrammet, Stockholms universitet 03
  • Anställningar

    Butiksanställd, Ica Centrumhallen, Tenhult 95-00. Ombudsman KDU Jönköping/Östergötland 98-99. Butiksanställd, ICA Hagahallen, Karlstad 01-03. Ombudsman KD Stockholms län 04-05. Ombudsman KD Stockholms stad 05-06. Sekreterare till KD partistyrelse och partisekreterare, Stockholm 06-09. Organisationssekreterare KD, Stockholm 09-12. Sekreterare till KD gruppledning och chefsgrupp, Stockholm 12-14. Kommunalråd, Täby 14-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ersättare, Stockholm 06-07. Ersättare kommunstyrelsen, Täby 13-14 och ledamot 14-18. Ersättare, socialnämnden öster, Jönköping, 98-01. Ledamot, socialnämnden, Karlstad 02-03. Ersättare, Studentbostäder, Karlstad 02-03. Ersättare, exploateringsnämnden 06-07. Ersättare, Svenska bostäder 06-07. Ersättare kultur och fritidsnämnden Täby, 11-14. Ordförande, utskottet för arbetsmarknad och näringsliv, Täby 14-18. Ledamot, barn- och grundskolenämnden, Täby 14-18. Ledamot, Trygg, Täby 14-18. Ledamot, utskottet för stadsbyggnad och miljö, Täby 14-18. Ledamot, utskottet för fastigheter, Täby 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande KD Täby 12-14 och vice ordförande 14-. Ordförande, föreningen Funkisglädje 15-18 och vice ordförande 18-. Vice ordförande KD Stockholms län, 15-19 och ordförande 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:12 Särskilt investeringsutrymme för elnätsverksamhet

Motion 2020/21:3712 av Lars Hjälmered m.fl. (M, KD, L)

Motion till riksdagen 2020/21:3712 av Lars Hjälmered m.fl. M, KD, L med anledning av prop. 2020/21:12 Särskilt investeringsutrymme för elnätsverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:12 Särskilt investeringsutrymme för elnätsverksamhet. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: NU

Motion 2020/21:3712 av Lars Hjälmered m.fl. (M, KD, L) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:3712 av Lars Hjälmered m.fl. (M, KD, L) (pdf, 96 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2020/21:2809 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:2809 av Magnus Jacobsson m.fl. KD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Tabeller Kristdemokraternas syn på kommunikationer Minskade fossila utsläpp för transportslagen Beskattning av infrastrukturen Utbyggnad av laddinfrastruktur Elektrifiering av tunga


Utskottsberedning: KU SkU UbU 2020/21:JuU23 2020/21:MJU 2020/21:MJU3 2020/21:NU21 2020/21:TU 2020/21:TU1 2020/21:TU2 2020/21:TU3 2020/21:TU4

Motion 2020/21:2809 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 136 kB) Motion 2020/21:2809 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 287 kB)

Trafiksäkerhetspolitisk motion

Motion 2020/21:2805 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:2805 av Magnus Jacobsson m.fl. KD Trafiksäkerhetspolitisk motion Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Nolltolerans mot alkohol och narkotika i trafiken Tillåt rutinkontroller av narkotikapåverkade förare Synskärpans betydelse för trafiksäkerheten Öka säkerheten för motorcyklister


Utskottsberedning: 2020/21:JuU24 2020/21:TU 2020/21:TU3

Motion 2020/21:2805 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:2805 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 108 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se