Camilla Brodin (KD)

Camilla Brodin (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 284
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post camilla.brodin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Kvittningsman
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2018-10-09 –
    • Kvittningsman 2018-09-24 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:NU14 4 juni 2019 Energipolitik
Debatt om förslag 2018/19:NU13 4 juni 2019 Handelspolitik
Debatt om förslag 2018/19:NU12 8 maj 2019 Elmarknadsfrågor
Debatt om förslag 2018/19:NU11 8 maj 2019 Mineralpolitik

med anledning av skr. 2018/19:140 2019 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2019/20:54 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:54 av Camilla Brodin m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:140 2019 års redogörelse för företag med statligt ägande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheterna att sälja statliga bolag som inte har ett särskilt


Utskottsberedning: NU

Motion 2019/20:54 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:54 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2018/19:123 Riksrevisionens rapport om jämställdhet i Almis låneverksamhet

Motion 2019/20:53 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:53 av Camilla Brodin m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:123 Riksrevisionens rapport om jämställdhet i Almis låneverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en mer detaljerad redovisning från Almi av hur verksamheten når kvinnor och


Utskottsberedning: 2019/20:NU6

Motion 2019/20:53 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:53 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2018/19:124 En effektivare flytträtt av försäkringssparande

Motion 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. KD med anledning av prop. 2018/19:124 En effektivare flytträtt av försäkringssparande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att anskaffningskostnaden ska anses vara betald efter fem år och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2019/20:FiU14

Motion 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se