Camilla Brunsberg (M)

Camilla Brunsberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län, plats 221
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post camilla.brunsberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-27 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Rättsväsendet
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Rättsväsendet

Dokument:

Fler lärlingsutbildningar som leder till yrkesexamen

Motion 2022/23:1082 av Camilla Brunsberg (M)

Motion till riksdagen 2022/23:1082 av Camilla Brunsberg M Fler lärlingsutbildningar som leder till yrkesexamen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ge företag en rimlig ekonomisk kompensation då de erbjuder lärlingsplatser på gymnasienivå som

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: UbU

Motion 2022/23:1082 av Camilla Brunsberg (M) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1082 av Camilla Brunsberg (M) (pdf, 71 kB)

Förenklande av bostadsbyggande i attraktiva strandnära lägen

Motion 2022/23:1081 av Camilla Brunsberg (M)

Motion till riksdagen 2022/23:1081 av Camilla Brunsberg M Förenklande av bostadsbyggande i attraktiva strandnära lägen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en översyn av strandskyddet och se över möjligheterna att ge kommunerna större befogenheter och självbestämmande

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 3
Utskottsberedning: MJU

Motion 2022/23:1081 av Camilla Brunsberg (M) (docx, 77 kB) Motion 2022/23:1081 av Camilla Brunsberg (M) (pdf, 76 kB)

Återinförande av riksdagens öppnande i Rikssalen

Motion 2022/23:1080 av Camilla Brunsberg (M)

Motion till riksdagen 2022/23:1080 av Camilla Brunsberg M Återinförande av riksdagens öppnande i Rikssalen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att riksdagens högtidliga öppnande i Rikssalen bör återinföras och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen. Motivering Fram

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: KU

Motion 2022/23:1080 av Camilla Brunsberg (M) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:1080 av Camilla Brunsberg (M) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.