Camilla Mårtensen (L)

Camilla Mårtensen (L)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns södra, plats 154
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post camilla.martensen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Mats Persson
    • Liberalerna

    • Kvittningsperson
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ersättare 2017-07-06 – 2017-08-06
    • Ersättare 2017-05-02 – 2017-07-02
    • Liberalerna

    • Kvittningsperson 2022-11-24 –
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2022-10-26 – 2026-09-21
    • Extra suppleant 2017-07-06 – 2017-08-06
    • Extra suppleant 2017-05-02 – 2017-07-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-11-15 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-11-15 – 2026-09-21
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2017-07-06 – 2017-08-06
    • Extra suppleant 2017-05-02 – 2017-07-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2017-07-06 – 2017-08-06
    • Extra suppleant 2017-05-02 – 2017-07-02
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2017-07-06 – 2017-08-06
    • Extra suppleant 2017-05-02 – 2017-07-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 15 juni 2017 Frågestund
Stillbild från Debatt om förslag: Utvidgad skattebefrielse för egenproducerad förnybar el
Debatt om förslag 2016/17:SkU30 16 maj 2017 Utvidgad skattebefrielse för egenproducerad förnybar el
Stillbild från Debatt om förslag: Uppgifter på individnivå i arbetsgivardeklarationen
Debatt om förslag 2016/17:SkU21 10 maj 2017 Uppgifter på individnivå i arbetsgivardeklarationen

Dokument:

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Frihet måste försvaras liberala vägval för att öka tryggheten,


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 649 kB) Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 741 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.