Camilla Rinaldo Miller (KD)

Camilla Rinaldo Miller (KD)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 91
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post camilla.rinaldo.miller[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Acko Ankarberg Johansson
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-10-24 – 2026-09-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Obligatoriska synkontroller vid körkortsförnyelse

Motion 2022/23:675 av Camilla Rinaldo Miller och Magnus Jacobsson (båda KD)

Motion till riksdagen 2022/23:675 av Camilla Rinaldo Miller och Magnus Jacobsson båda KD Obligatoriska synkontroller vid körkortsförnyelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa obligatoriska synkontroller i samband med körkortsförnyelse och tillkännager detta

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: TU

Motion 2022/23:675 av Camilla Rinaldo Miller och Magnus Jacobsson (båda KD) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:675 av Camilla Rinaldo Miller och Magnus Jacobsson (båda KD) (pdf, 79 kB)

Ny körkortsform för 16-åringar

Motion 2022/23:656 av Camilla Rinaldo Miller och Magnus Jacobsson (båda KD)

Motion till riksdagen 2022/23:656 av Camilla Rinaldo Miller och Magnus Jacobsson båda KD Ny körkortsform för 16-åringar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utredning att införa en ny körkortsform för personer fyllda 16 år i enlighet med motionens förslag och tillkännager

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: TU

Motion 2022/23:656 av Camilla Rinaldo Miller och Magnus Jacobsson (båda KD) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:656 av Camilla Rinaldo Miller och Magnus Jacobsson (båda KD) (pdf, 78 kB)

Ökad energieffektivisering med hjälp av rot

Motion 2022/23:625 av Camilla Rinaldo Miller (KD)

Motion till riksdagen 2022/23:625 av Camilla Rinaldo Miller KD Ökad energieffektivisering med hjälp av rot Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över om rotavdraget även ska innefatta energieffektiviseringsåtgärder och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 2
Utskottsberedning: SkU

Motion 2022/23:625 av Camilla Rinaldo Miller (KD) (docx, 77 kB) Motion 2022/23:625 av Camilla Rinaldo Miller (KD) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.