Carina Ståhl Herrstedt (SD)

Carina Ståhl Herrstedt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 258
Titel Personlig assistent.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post carina.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-04-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2015-04-24 – 2016-10-28
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Ledamot 2013-02-22 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2012-06-12 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-06-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 10-13, utbildningsutskottet 13-15 och socialutskottet 15-. Suppleant socialutskottet 10-13 och 14-15, civilutskottet 13-14, utbildningsutskottet 15- och EU-nämnden 15-. Ledamot riksdagens valberedning 12- och ledamotsrådet 12-.
  • Bostadsort

    Landskrona

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. SD Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om

Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2018/19:100 2019 års ekonomiska vårproposition

Motion 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:100 2019 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner förslaget till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 För ett


Utskottsberedning: 2018/19:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1036 kB) Motion 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1395 kB)

med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering

Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förlänga övergångsperioden med ett år, till den 30 juni 2020,


Utskottsberedning: 2018/19:SoU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se