Carina Ståhl Herrstedt (SD)

Carina Ståhl Herrstedt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 258
Titel Personlig assistent.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post carina.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-04-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-04-24 – 2016-10-28
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Ledamot 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2012-06-12 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-06-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 10-13, utbildningsutskottet 13-15 och socialutskottet 15-. Suppleant socialutskottet 10-13 och 14-15, civilutskottet 13-14, utbildningsutskottet 15- och EU-nämnden 15-. Ledamot riksdagens valberedning 12- och ledamotsrådet 12-.
  • Bostadsort

    Landskrona

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:97 Uppföljning av smittskyddsläkemedel

Motion 2015/16:3345 av Per Ramhorn m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3345 av Per Ramhorn m.fl. SD med anledning av prop. 2015/16:97 Uppföljning av smittskyddsläkemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att för det fall landstingen ska erbjuda utlänningar som vistas i Sverige utan nödvändiga tillstånd sådana


Utskottsberedning: 2015/16:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3345 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3345 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (pdf, 66 kB)

med anledning av skr. 2015/16:86 En samlad strategi för alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobakspolitiken 2016-2020

Motion 2015/16:3327 av Per Ramhorn m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3327 av Per Ramhorn m.fl. SD med anledning av skr. 2015/16:86 En samlad strategi för alkohol-narkotika-dopnings- och tobakspolitiken 20162020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur ansvaret för missbruksvården kan överföras till


Utskottsberedning: 2015/16:SoU6 2015/16:SoU8
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:3327 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:3327 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2015/16:71 Bidrag för glasögon till barn och unga

Motion 2015/16:3299 av Carina Herrstedt (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3299 av Carina Herrstedt SD med anledning av prop. 2015/16:71 Bidrag för glasögon till barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utlänningar som vistas i Sverige utan nödvändiga tillstånd inte ska omfattas av den föreslagna lagen


Utskottsberedning: 2015/16:SoU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3299 av Carina Herrstedt (SD) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:3299 av Carina Herrstedt (SD) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se