Carita Boulwén (SD)

Carita Boulwén (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 191
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post carita.boulwen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 1 december 2022 Frågestund

Dokument:

Teckenspråk

Motion 2022/23:1326 av Carita Boulwén (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:1326 av Carita Boulwén SD Teckenspråk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör överväga att erkänna svenska teckenspråket som nationellt minoritetsspråk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 3
Utskottsberedning: KrU KU UbU

Motion 2022/23:1326 av Carita Boulwén (SD) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1326 av Carita Boulwén (SD) (pdf, 72 kB)

Ökad säkerhet på tågperrongerna

Motion 2022/23:1325 av Carita Boulwén och Johnny Svedin (båda SD)

Motion till riksdagen 2022/23:1325 av Carita Boulwén och Johnny Svedin båda SD Ökad säkerhet på tågperrongerna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten till någon form av skyddsbarriär mellan spår och perrong för att öka säkerheten på landets tågperronger

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: TU

Motion 2022/23:1325 av Carita Boulwén och Johnny Svedin (båda SD) (docx, 75 kB) Motion 2022/23:1325 av Carita Boulwén och Johnny Svedin (båda SD) (pdf, 81 kB)

En tillgänglig sjukvård i världsklass

Motion 2022/23:1141 av Linda Lindberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:1141 av Linda Lindberg m.fl. SD En tillgänglig sjukvård i världsklass Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen i sitt arbete bör beakta behovet av en förbättrad och jämlik diabetesvård och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 19
Utskottsberedning: SoU UbU

Motion 2022/23:1141 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (docx, 86 kB) Motion 2022/23:1141 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (pdf, 131 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.