Carl B Hamilton (L)

Carl B Hamilton (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Professor
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-09-27 – 2014-09-29
    • Ledig 2004-08-20 – 2004-09-26
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-08-19
    • Ordinarie 1997-12-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-09 – 1993-10-20
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2010-02-09 – 2010-10-04
    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-02-09
    • Suppleant 2007-03-13 – 2010-02-05
    • Suppleant 2005-01-18 – 2006-10-02
    • Suppleant 1992-07-01 – 1993-10-20
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-02-05
    • Ledamot 1997-12-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-20
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2005-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1991-10-24 – 1992-07-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-09-27 – 2014-10-03
    • Ordförande 2010-10-13 – 2012-09-20
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-11-13
    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Suppleant 1997-12-01 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2012-09-26 – 2014-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Suppleant 2008-11-11 – 2010-10-19
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1993-01-21 – 1993-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

förslag om nytt protektionistiskt snabbspår

Interpellation 2003/04:483 av Hamilton, Carl B (fp)

den 11 maj Interpellation 2003/04:483 av Carl B Hamilton fp till statsminister Göran Persson om förslag om nytt protektionistiskt snabbspår Inför regeringskonferensen luciahelgen 2003 tog jag i EU-nämnden den 11 december 2003 upp med statsminister Göran Persson frågan om ett italienskt förslag på handelspolitikens

Inlämnad: 2004-05-11 Besvarare: Laila Freivalds (S)

det globala handelssystemet och hot mot liberalisering av EU:s jordbrukspolitik

Interpellation 2003/04:435 av Hamilton, Carl B (fp)

den 19 april Interpellation 2003/04:435 av Carl B Hamilton fp till näringsminister Leif Pagrotsky om det globala handelssystemet och hot mot liberalisering av EU:s jordbrukspolitik Söndra och härska är en välkänd maktmetod, det vill säga splittra dina motståndare så att de sammantaget försvagas. Det är just det som

Inlämnad: 2004-04-20 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: det globala handelssystemet och hot mot liberalisering av EU:s jordbrukspolitik

hyresgästerna och energipolitiken

Interpellation 2003/04:436 av Hamilton, Carl B (fp)

den 16 april Interpellation 2003/04:436 av Carl B Hamilton fp till statsrådet Lars-Erik Lövdén om hyresgästerna och energipolitiken Miljöminister Lena Sommestad medger i EU-nämnden att kostnaderna för energipolitiken kommer att ligga på hyresgästerna i form av högre hyror. Statsminister Göran Persson har principiellt

Inlämnad: 2004-04-20 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: hyresgästerna och energipolitiken

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se