Carl B Hamilton (L)

Carl B Hamilton (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Professor
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-09-27 – 2014-09-29
    • Ledig 2004-08-20 – 2004-09-26
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-08-19
    • Ordinarie 1997-12-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-09 – 1993-10-20
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2010-02-09 – 2010-10-04
    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-02-09
    • Suppleant 2007-03-13 – 2010-02-05
    • Suppleant 2005-01-18 – 2006-10-02
    • Suppleant 1992-07-01 – 1993-10-20
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-02-05
    • Ledamot 1997-12-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-20
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2005-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1991-10-24 – 1992-07-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-09-27 – 2014-10-03
    • Ordförande 2010-10-13 – 2012-09-20
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-11-13
    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Suppleant 1997-12-01 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2012-09-26 – 2014-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Suppleant 2008-11-11 – 2010-10-19
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1993-01-21 – 1993-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

McKinseyrapportens rekommendationer

Interpellation 2005/06:468 av Hamilton, Carl B (fp)

den 22 maj Interpellation 2005/06:468 av Carl B Hamilton fp till finansminister Pär Nuder s McKinseyrapportens rekommendationer Nyligen framlades en uppmärksammad rapport om Sveriges ekonomi i ett medelfristigt perspektiv, Sveriges ekonomiska välstånd. Utveckling, nuläge och prioriteringar inför framtiden, producerad

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Pär Nuder (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: McKinseyrapportens rekommendationer

Börsfrossa, dollarfall och stigande räntor: Nya förutsättningar för den ekonomiska politiken

Interpellation 2005/06:467 av Hamilton, Carl B (fp)

den 22 maj Interpellation 2005/06:467 av Carl B Hamilton fp till finansminister Pär Nuder s Börsfrossa, dollarfall och stigande räntor nya förutsättningar för den ekonomiska politiken Syftet med denna interpellation är att få finansministern att identifiera, analysera och dra slutsatser för den fortsatta ekonomiska

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Pär Nuder (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Börsfrossa, dollarfall och stigande räntor: Nya förutsättningar för den ekonomiska politiken

Svenska beslut om inresevisum för Hamasministrar

Interpellation 2005/06:410 av Hamilton, Carl B (fp)

den 17 maj Interpellation 2005/06:410 av Carl B Hamilton fp till utrikesminister Jan Eliasson s Svenska beslut om inresevisum för Hamasministrar En av de mest omdebatterade frågorna sedan början av maj månad har varit regeringens beslut att bevilja visum till en medlem av Hamasregeringen i Palestina. Jag har själv

Inlämnad: 2006-05-17 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se