Carl B Hamilton (L)

Carl B Hamilton (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Professor
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-09-27 – 2014-09-29
    • Ledig 2004-08-20 – 2004-09-26
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-08-19
    • Ordinarie 1997-12-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-09 – 1993-10-20
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2010-02-09 – 2010-10-04
    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-02-09
    • Suppleant 2007-03-13 – 2010-02-05
    • Suppleant 2005-01-18 – 2006-10-02
    • Suppleant 1992-07-01 – 1993-10-20
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-02-05
    • Ledamot 1997-12-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-20
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2005-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1991-10-24 – 1992-07-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-09-27 – 2014-10-03
    • Ordförande 2010-10-13 – 2012-09-20
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-11-13
    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Suppleant 1997-12-01 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2012-09-26 – 2014-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Suppleant 2008-11-11 – 2010-10-19
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1993-01-21 – 1993-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökat behov av ekonomiskt bistånd i Sverige

Interpellation 2011/12:416 av Nilsson, Pia (S)

den 1 juni Interpellation 2011/12:416 Ökat behov av ekonomiskt bistånd i Sverige av Pia Nilsson S till statsrådet Peter Norman M Alliansregeringen talar om en förstärkt arbetslinje med fokus på insatser som gör anställningar billigare. Regeringen hävdar att man genomfört reformer som lett till en god matchning

Inlämnad: 2012-06-01 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ökat behov av ekonomiskt bistånd i Sverige

Födande kvinnors rätt till lustgas

Interpellation 2011/12:374 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:374 Födande kvinnors rätt till lustgas av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD Kvinnor som föder har på papperet rätt till all smärtlindring som finns att få, men i praktiken kan enskilda sjukhus och landsting inskränka denna rätt. När det gäller naturliga smärtlindringsmetoder

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Födande kvinnors rätt till lustgas

Kvinnosjukdomen endometrios

Interpellation 2011/12:372 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:372 Kvinnosjukdomen endometrios av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD I maj 2011 dog Emilia, 27, i sviterna av obehandlad endometrios, som orsakat kraftiga sammanväxningar i tarmarna, svår undernäring och blodförgiftning. Under nio månader sökte hon förgäves

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvinnosjukdomen endometrios

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se