Carl Fredrik Graf (M)

Carl Fredrik Graf (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel marknadschef
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1990-03-19 – 1990-05-13
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 1999-09-23 – 2002-09-29
    • Suppleant 1999-09-23 – 2002-09-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-09-23
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1990-03-19 – 1990-05-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1990-03-19 – 1990-05-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1999-11-23 – 2002-09-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2002-09-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Ers. 1990. Rdl 1991- Suppleant i Lagutskottet 89/90, Näringsutskottet 89/90 och Socialförsäkringsutskottet 91/92-. Ledamot av Skatteutskttet 91/92-.
  • Bostadsort

    Halmstad
  • Utbildning

    Gymnasieexamen 78. Officersutbildning 78-81 och regementsofficersexamen 81. Marknadschef 81-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot av styrelsen för Halmstads Juniorhandelskammare, ordförande 86. - Ledamot av styrelsen för Moderata ungdomsförbundet i Hallands län, ordförande 82-83. - Ledamot av styrelsen för Hallands läns länsförbund av Moderata samlingspartiet 82-, ordförande 92-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av styrelsen för Riksskatteverket 93- och Skattemyndigheten i Hallands län 95-98. - Ledamot av EU-gränskontrollutredningen 94.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot av Halmstads kommunfullmäktige 79-88. Ledamot av skolstyrelsen 83-88. - Ledamot av miljö- och näringsnämnden i Hallands län 92-93.
  • Litteratur

    QRZBOK. 189. Regementsofficerskursen på Karlberg 1980-1981 (1982, tillsammans med andra).
  • Föräldrar

    Direktören Fredrik Alexander Graf och Blanche Ingegerd Gunilla Almgren

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Vissa punktskattefrågor, m.m.
Debatt om förslag 2001/02:SKU9 28 november 2001 Vissa punktskattefrågor, m.m.
Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsramar    och    beräkning     avstatsinkomsterna, m.m.
Debatt om förslag 2001/02:FIU1 21 november 2001 Utgiftsramar och beräkning avstatsinkomsterna, m.m.

Dokument:

fullföljande av riksdagsbeslut

Skriftlig fråga 2001/02:1599 av Fredrik Graf, Carl (m)

den 4 september Fråga 2001/02:1599 av Carl Fredrik Graf m till statsminister Göran Persson om fullföljande av riksdagsbeslut Riksdagen beslutade våren 2002 på begäran av ett enhälligt skatteutskott att regeringen skulle återkomma till riksdagen senast under augusti 2002 med ett förslag till en retroaktivt verkande

Inlämnad: 2002-09-04 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

med anledning av prop. 2001/02:140 Begränsning av rätten till avdrag för kapitalförluster i inkomstslaget näringsverksamhet på delägarrätter och på andelar i svenska och utländska handelsbolag m.m.

Motion 2001/02:Sk41 av Carl Fredrik Graf m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Sk41 av Carl Fredrik Graf m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:140 Begränsning av rätten till avdrag för kapitalförluster i inkomstslaget näringsverksamhet på delägarrätter och på andelar i svenska och utländska handelsbolag m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition


Utskottsberedning: 2001/02:SkU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition

Motion 2001/02:Fi42 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi42 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 16 2 Förslag till riksdagsbeslut 17 3 Inledning 19 4 Vikten av budgetdisciplin 19 4.1 Hål och tricksande skenande kostnader i systemen 20


Utskottsberedning: 2001/02:FiU19 2001/02:FiU21
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.