Carl Nordblom (M)

Carl Nordblom (M)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 25
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post carl.nordblom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Johan Forssell
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-10-27 – 2026-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-11-10 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 1 december 2022 Frågestund

Dokument:

Villkor för fristående aktörer i välfärdssektorn

Motion 2022/23:1838 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:1838 av Maria Stockhaus m.fl. M Villkor för fristående aktörer i välfärdssektorn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ytterligare åtgärder för att säkerställa att villkoren för fristående/privata aktörer inom välfärdsområdet är

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU26

Motion 2022/23:1838 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1838 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

Utredning av det kommunala utjämningssystemet

Motion 2022/23:1837 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:1837 av Maria Stockhaus m.fl. M Utredning av det kommunala utjämningssystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att utreda det kommunala utjämningssystemet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det är viktigt för

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU26

Motion 2022/23:1837 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1837 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.