Carl-Oskar Bohlin (M)

Carl-Oskar Bohlin (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 201
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865704
E-post carl-oskar.bohlin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-02-14 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-12-02 – 2022-02-13
    • Ordinarie 2021-02-02 – 2021-12-01
    • Ledig 2020-08-31 – 2021-02-01
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2020-08-30
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2022-02-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2022-02-14 – 2022-02-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-02-13
    • Ordförande 2019-02-26 – 2019-05-10
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-02-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-04-10
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2018-10-24 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande 2019-02-05 – 2019-10-25
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-02-05
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-18 och 19-, sammansatta civil- och kulturutskottet 18 samt justitieutskottet 18-19. Ordförande näringsutskottet 19-. Suppleant justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-12, EU-nämnden 13-14, socialförsäkringsutskottet 14-18, konstitutionsutskottet 18-19 och näringsutskottet 19. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 14- och valberedningen 16-. Vice ordförande Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Fäbodjordbrukares möjlighet att skydda sina djur

Motion 2011/12:MJ377 av Ulf Berg och Carl-Oskar Bohlin (M)

Motion till riksdagen 2011/12:MJ377 av Ulf Berg och Carl-Oskar Bohlin M Fäbodjordbrukares möjlighet att skydda sina djur M0560 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att fäbodjordbrukare bör ha samma rätt i jaktförordningen som de som har sina tamdjur


Utskottsberedning: 2011/12:MJU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:MJ377 av Ulf Berg och Carl-Oskar Bohlin (M) (doc, 49 kB) Motion 2011/12:MJ377 av Ulf Berg och Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 129 kB)

Förvaltning av varg

Motion 2011/12:MJ344 av Carl-Oskar Bohlin och Ulf Berg (M)

Motion till riksdagen 2011/12:MJ344 av Carl-Oskar Bohlin och Ulf Berg M Förvaltning av varg M0201 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om varg i Dalarna och att i största möjliga mån beakta dagens höga rovdjurstryck som råder i Dalarna. Motivering


Utskottsberedning: 2011/12:MJU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:MJ344 av Carl-Oskar Bohlin och Ulf Berg (M) (doc, 48 kB) Motion 2011/12:MJ344 av Carl-Oskar Bohlin och Ulf Berg (M) (pdf, 133 kB)

Svensk spelmarknad

Motion 2011/12:Kr277 av Gunnar Axén och Carl-Oskar Bohlin (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Kr277 av Gunnar Axén och Carl-Oskar Bohlin M Svensk spelmarknad M0389 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om privata aktörers möjlighet att bedriva spelverksamhet i Sverige. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2011/12:KrU5 2012/13:SoU11
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2011/12:Kr277 av Gunnar Axén och Carl-Oskar Bohlin (M) (doc, 55 kB) Motion 2011/12:Kr277 av Gunnar Axén och Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 168 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.