Caroline Helmersson Olsson (S)

Caroline Helmersson Olsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 250
Titel Ombudsman/Undersköterska.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post caroline.helmersson.olsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsperson
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsperson 2010-10-04 –
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-05-22 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2007-05-22 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2015-02-18 – 2019-03-13
    • Suppleant 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-14 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 (statsrådsersättare 061002-061006) och 07-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 07-10, utbildningsutskottet 07-10, konstitutionsutskottet 10-14 och kulturutskottet 18-. Kvittningsman Socialdemokraterna 10-. Ledamot riksbanksfullmäktige 14- och Valprövningsnämnden 15-19. Suppleant Valprövningsnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Harald Olsson och butiksbiträdet Barbro Lövgren, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, vårdlinjen, Katrineholm, slutår 82.
  • Anställningar

    Undersköterska/vårdbiträde, Vingåkers kommun 82-03. Projektsamordnare, Vingåkers kommun 98-99. Assistent, Vingåkers kommun 99-02. Föreståndare, Vingåkers kommun 00. Bitr. områdeschef, Vingåkers kommun 02. Ombudsman, Socialdemokraterna 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vingåker 98-, ordförande 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 99-03. Ordförande, valnämnden 95-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Fackliga uppdrag, Svenska Kommunalarbetareförbundet i Vingåker och Sörmland 83-. Ordförande, Vingåkers arbetarekommun 06-. Ledamot, Socialdemokraternas distriktsstyrelse i Sörmland 07-.
  • Bostadsort

    Vingåker

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2010/11:104 Kvalitet i gymnasial lärlingsutbildning

Motion 2010/11:Ub10 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub10 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2010/11:104 Kvalitet i gymnasial lärlingsutbildning S37121 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Skolverket ska ges i uppdrag att ta fram riktlinjer för hur


Utskottsberedning: 2010/11:UbU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2010/11:Ub10 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 56 kB) Motion 2010/11:Ub10 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 172 kB)

med anledning av prop. 2010/11:20 Legitimation för lärare och förskollärare

Motion 2010/11:Ub4 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub4 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2010/11:20 Legitimation för lärare och förskollärare S37120 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om legitimation för lärare och förskollärare. Motivering Att alla


Utskottsberedning: 2010/11:UbU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub4 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 53 kB) Motion 2010/11:Ub4 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 147 kB)

Politik för forskning

Motion 2010/11:Ub486 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub486 av Mikael Damberg m.fl. S Politik för forskning S37119 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om inriktningen på svensk forskningspolitik. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2010/11:UbU12
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2010/11:Ub486 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 89 kB) Motion 2010/11:Ub486 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 239 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.