Caroline Högström (M)

Caroline Högström (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län, plats 309
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post caroline.hogstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Utbildning och forskning
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Utbildning och forskning

Dokument:

Om avfallsdeponier

Motion 2022/23:674 av Caroline Högström och Mikael Damsgaard (båda M)

Motion till riksdagen 2022/23:674 av Caroline Högström och Mikael Damsgaard båda M Om avfallsdeponier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpt tillsyn av tillfälliga avfallsdeponier och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 3
Utskottsberedning: MJU

Motion 2022/23:674 av Caroline Högström och Mikael Damsgaard (båda M) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:674 av Caroline Högström och Mikael Damsgaard (båda M) (pdf, 76 kB)

Umgängesrätt rörande brottsutsatta

Motion 2022/23:672 av Caroline Högström (M)

Motion till riksdagen 2022/23:672 av Caroline Högström M Umgängesrätt rörande brottsutsatta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över vilka förändringar som behövs i syfte att skydda barn som bevittnat och/eller utsatts för våld, och detta tillkännager riksdagen

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 3
Utskottsberedning: 2022/23:CU6

Motion 2022/23:672 av Caroline Högström (M) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:672 av Caroline Högström (M) (pdf, 76 kB)

Möjliggöra gårdsförsäljning

Motion 2022/23:669 av Caroline Högström och Mikael Damsgaard (båda M)

Motion till riksdagen 2022/23:669 av Caroline Högström och Mikael Damsgaard båda M Möjliggöra gårdsförsäljning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillåta gårdsförsäljning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 2
Utskottsberedning: SoU

Motion 2022/23:669 av Caroline Högström och Mikael Damsgaard (båda M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:669 av Caroline Högström och Mikael Damsgaard (båda M) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.