Caroline Nordengrip (SD)

Caroline Nordengrip (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 71
Titel Produktspecialist.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post caroline.nordengrip[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 18-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18, ledamot 19. Suppleant trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Björn Andersson och Anna-Stina Andersson, f. Isaksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 99.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bollebygd 14-18 och 18-. Ersättare, regionfullmäktige 14-18. Regionutvecklingsnämnden 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, SD Sjuhärad 16-17. Ledamot, SD Bollebygd 13-17. Ledamot SD-Kvinnor 17-20.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:FöU9 18 mars 2020 Militära frågor
Debatt om förslag 2019/20:FöU1 11 december 2019 Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap
Debatt om förslag 2019/20:UFöU3 4 december 2019 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

med anledning av skr. 2018/19:70 Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet

Motion 2018/19:3005 av Roger Richtoff m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3005 av Roger Richtoff m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:70 Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om sammansättningen av Siun och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2018/19:FöU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3005 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3005 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (pdf, 74 kB)

Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2018/19:2361 av Roger Richtoff m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2361 av Roger Richtoff m.fl. SD Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap enligt förslaget i tabell 1 i motionen. 1  Sveriges försvarspolitik Sedan riksdagsinträdet


Utskottsberedning: 2018/19:FöU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2361 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2361 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Sjukersättning vid icke-medicinska ingrepp

Motion 2018/19:982 av Caroline Nordengrip och Josef Fransson (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:982 av Caroline Nordengrip och Josef Fransson båda SD Sjukersättning vid icke-medicinska ingrepp Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ersättning i samband med icke medicinska ingrepp och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skönhetsoperationer


Utskottsberedning: 2018/19:SfU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:982 av Caroline Nordengrip och Josef Fransson (båda SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:982 av Caroline Nordengrip och Josef Fransson (båda SD) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se