Caroline Nordengrip (SD)

Caroline Nordengrip (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 71
Titel Produktspecialist.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post caroline.nordengrip[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 18-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18, ledamot 19. Suppleant trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Björn Andersson och Anna-Stina Andersson, f. Isaksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 99.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bollebygd 14-18 och 18-. Ersättare, regionfullmäktige 14-18. Regionutvecklingsnämnden 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, SD Sjuhärad 16-17. Ledamot, SD Bollebygd 13-17. Ledamot SD-Kvinnor 17-20.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:FöU9 18 mars 2020 Militära frågor
Debatt om förslag 2019/20:FöU1 11 december 2019 Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap
Debatt om förslag 2019/20:UFöU3 4 december 2019 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

Veteranfrågor

Motion 2018/19:765 av Roger Richtoff m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:765 av Roger Richtoff m.fl. SD Veteranfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en helgdag för svenska veteraner och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att veteraner i vissa fall bör


Utskottsberedning: 2018/19:KU18 2018/19:SkU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:765 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (docx, 66 kB) Motion 2018/19:765 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (pdf, 73 kB)

Åtgärdsprogram för kvinnors trygghet i vardagen

Motion 2018/19:735 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:735 av Richard Jomshof m.fl. SD Åtgärdsprogram för kvinnors trygghet i vardagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förenkla utfärdandet av kontaktförbud och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2018/19:AU1 2018/19:AU10 2018/19:AU8 2018/19:CU11 2018/19:JuU1 2018/19:JuU11 2018/19:JuU12 2018/19:JuU14 2018/19:KrU15 2018/19:SfU16 2018/19:SfU17 2018/19:TU11
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): 22 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:735 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (docx, 92 kB) Motion 2018/19:735 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (pdf, 152 kB)

Totalförsvarspolitik

Motion 2018/19:766 av Roger Richtoff m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:766 av Roger Richtoff m.fl. SD Totalförsvarspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att anslaget inom utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap aldrig bör underskrida 2,0 procent av BNP avsnitt 2 och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:FiU25 2018/19:FöU1 2018/19:FöU6 2018/19:FöU7 2018/19:FöU8 2018/19:FöU9 2018/19:SkU10 2018/19:UbU13 2018/19:UbU14 2018/19:UU10
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): 31 avslag

Motion 2018/19:766 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (docx, 100 kB) Motion 2018/19:766 av Roger Richtoff m.fl. (SD) (pdf, 157 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se