Caroline Nordengrip (SD)

Caroline Nordengrip (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 71
Titel Produktspecialist.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post caroline.nordengrip[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 18-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18, ledamot 19. Suppleant trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Björn Andersson och Anna-Stina Andersson, f. Isaksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 99.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bollebygd 14-18 och 18-. Ersättare, regionfullmäktige 14-18. Regionutvecklingsnämnden 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, SD Sjuhärad 16-17. Ledamot, SD Bollebygd 13-17. Ledamot SD-Kvinnor 17-20.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:FöU7 10 april 2019 Civilt försvar och krisberedskap
Debatt om förslag 2018/19:FöU9 3 april 2019 Militära frågor
Debatt om förslag 2018/19:FöU1 17 december 2018 Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Strandsatta svenskar

Skriftlig fråga 2019/20:1146 av Caroline Nordengrip (SD)

Fråga 2019/20:1146 Strandsatta svenskar av Caroline Nordengrip SD till Utrikesminister Ann Linde S Coronapandemin har strandsatt tiotusentals svenskar runt om i världen, och genom samarbeten med kommersiella flygbolag har UD lyckats få hem personer från länder med bland annat karantän och utbredd smittspridning. Många

Inlämnad: 2020-04-03 Svarsdatum: 2020-04-15 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1146 av Caroline Nordengrip (SD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2019/20:86 Svenskt deltagande i militär insats för stärkt säkerhet i Mali

Motion 2019/20:3534 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3534 av Björn Söder m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:86 Svenskt deltagande i militär insats för stärkt säkerhet i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag. Motivering I propositionen föreslås att riksdagen medger att regeringen ställer en svensk väpnad


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3534 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3534 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2019/20:110 Operativt militärt stöd mellan Sverige och Finland

Motion 2019/20:3522 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3522 av Björn Söder m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:110 Operativt militärt stöd mellan Sverige och Finland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen på begäran av Finland bör få sätta in svenska väpnade styrkor för att i


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU5

Motion 2019/20:3522 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3522 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se