Cassandra Sundin (SD)

Cassandra Sundin (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 108
Titel Statsvetarstuderande.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post cassandra.sundin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-30 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-01-26 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-24 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-03-23 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2017-09-28 – 2022-10-31
    • Ledamot 2016-04-08 – 2017-09-28
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-04-08
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant kulturutskottet 14-, näringsutskottet 17-18, utbildningsutskottet 18, civilutskottet 18-, socialutskottet 18-, arbetsmarknadsutskottet 18- och skatteutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16-17 och riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och 17-.
  • Föräldrar

    Fastighetsskötaren Hans Engström och distriktssköterskan Annelie Sundin.
  • Utbildning

    Naturvetenskapsprogrammet, Skvaderns gymnasieskola, Sundsvall, slutår 10. Kurser inom statsvetenskap, sociologi, religionsvetenskap, urfolksstudier, biomedicin och genusvetenskap vid Mittuniversitetet, Umeå universitet, Högskolan i Gävle och Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Personlig assistent, Sundsvall 13. Servitris, Lidens Wärdshus 12-13. Timanställd musiker, Svenska kyrkan 08-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:135 av Cassandra Sundin (SD) 10 december 2021 Immateriellt kulturarv och biologisk mångfald i fäbodmiljöer
Interpellationsdebatt 2020/21:704 av Cassandra Sundin (SD) 21 maj 2021 Medborgarnas förtroende för folkbildningen
Interpellationsdebatt 2019/20:332 av Cassandra Sundin (SD) 21 februari 2020 Kunskapskravet vad gäller allemansrätten
Interpellationsdebatt 2019/20:184 av Cassandra Sundin (SD) 14 januari 2020 Ökat samarbete i den nordiska sjukvården

Dokument:

Friluftslivets förändrade förutsättningar vid uppförandet av vindkraftsparker

Skriftlig fråga 2021/22:1702 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2021/22:1702 Friluftslivets förändrade förutsättningar vid uppförandet av vindkraftsparker av Cassandra Sundin SD till Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll S Uppförandet av vindkraftsparker påverkar många delar av samhället, till stor del negativt. Det innebär en negativ utveckling för bland annat förvaltandet

Inlämnad: 2022-06-09 Svarsdatum: 2022-06-22 Besvarare: Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1702 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 85 kB)

Nordiskt transportsamarbete

Skriftlig fråga 2021/22:1688 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2021/22:1688 Nordiskt transportsamarbete av Cassandra Sundin SD till Statsrådet Anna Hallberg S En betydande andel av de ärenden som behandlas i utskottet för tillväxt och utveckling i Norden handlar om transporter och digitalisering. Nordiska rådet har under flera år enhälligt uppmanat de nordiska regeringarna

Inlämnad: 2022-06-07 Svarsdatum: 2022-06-15 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1688 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2021/22:242 En förstärkt spelreglering

Motion 2021/22:4761 av Jonas Andersson i Linghem m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4761 av Jonas Andersson i Linghem m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:242 En förstärkt spelreglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår lagförslaget om att licenshavare som enbart tillhandahåller spel för allmännyttiga ändamål ska undantas från bonusbegränsningarna. Riksdagen

Inlämnad: 2022-06-01 Förslag: 3
Utskottsberedning: KrU

Motion 2021/22:4761 av Jonas Andersson i Linghem m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4761 av Jonas Andersson i Linghem m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.