Catarina Deremar (C)

Catarina Deremar (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 30
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post catarina.deremar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2021-01-01 – 2022-10-01
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2021-10-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2021-01-01 – 2021-10-12
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:KrU1 2 december 2021 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
Debatt om förslag 2020/21:CU19 26 maj 2021 En effektivare konkurshantering
Debatt om förslag 2020/21:CU12 28 april 2021 Konsumenträtt
Debatt om förslag 2020/21:CU10 28 april 2021 Ersättningsrätt och insolvensrätt

Dokument:

Vård och omsorg av hög kvalitet i hela landet

Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. C Vård och omsorg av hög kvalitet i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur ett offentligt mål kan sättas om att det maximalt ska vara 25 medarbetare per chef i välfärdsverksamheter och tillkännager


Utskottsberedning: UbU 2021/22:FiU25 2021/22:SoU13 2021/22:SoU14 2021/22:SoU15 2021/22:SoU17

Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 102 kB) Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 199 kB)

En rättssäker familjepolitik i tiden

Motion 2021/22:3520 av Martina Johansson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3520 av Martina Johansson m.fl. C En rättssäker familjepolitik i tiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att sambor ska kunna avtala om att deras gemensamma bostad ska utgöra samboegendom även om den inte införskaffats för gemensamt bruk


Utskottsberedning: JuU KU SfU SkU UbU 2021/22:CU6 2021/22:SoU14 2021/22:SoU18 2021/22:SoU19

Motion 2021/22:3520 av Martina Johansson m.fl. (C) (docx, 99 kB) Motion 2021/22:3520 av Martina Johansson m.fl. (C) (pdf, 174 kB)

En jämlik och kunskapsbaserad socialtjänst i hela landet

Motion 2021/22:3512 av Martina Johansson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3512 av Martina Johansson m.fl. C En jämlik och kunskapsbaserad socialtjänst i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en samlad översyn av socionomutbildningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: AU JuU UbU 2021/22:AU6 2021/22:CU6 2021/22:SoU12 2021/22:SoU14 2021/22:SoU15 2021/22:SoU17 2021/22:SoU18 2021/22:SoU19

Motion 2021/22:3512 av Martina Johansson m.fl. (C) (docx, 96 kB) Motion 2021/22:3512 av Martina Johansson m.fl. (C) (pdf, 179 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se