Catarina Deremar (C)

Catarina Deremar (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 30
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post catarina.deremar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2021-01-01 – 2022-10-01 23:59:00
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-01-01 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-01-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2020/21:CU19 26 maj 2021 En effektivare konkurshantering
Debatt om förslag 2020/21:CU12 28 april 2021 Konsumenträtt
Debatt om förslag 2020/21:CU10 28 april 2021 Ersättningsrätt och insolvensrätt
Debatt om förslag 2020/21:SfU17 17 mars 2021 Ekonomisk familjepolitik

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:201 Stärkt skydd för hyresgäster

Motion 2020/21:4101 av Ola Johansson och Catarina Deremar (båda C)

Motion till riksdagen 2020/21:4101 av Ola Johansson och Catarina Deremar båda C med anledning av prop. 2020/21:201 Stärkt skydd för hyresgäster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om tillägg i 12 kap. 55 jordabalken i enlighet med vad som anförs i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2021/22:CU2

Motion 2020/21:4101 av Ola Johansson och Catarina Deremar (båda C) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:4101 av Ola Johansson och Catarina Deremar (båda C) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen

Motion 2020/21:4070 av Jonny Cato m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:4070 av Jonny Cato m.fl. C med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alternativt skyddsbehövande och flyktingar ska ha samma tillståndslängd, dvs. tre år, vid en första prövning


Utskottsberedning: 2020/21:SfU28
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 3 avslag, 2 bifall,

Motion 2020/21:4070 av Jonny Cato m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:4070 av Jonny Cato m.fl. (C) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2020/21:182 Kompletterande regler för uppehållstillstånd vid gymnasiestudier

Motion 2020/21:4027 av Jonny Cato m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:4027 av Jonny Cato m.fl. C med anledning av prop. 2020/21:182 Kompletterande regler för uppehållstillstånd vid gymnasiestudier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Centerpartiet ställde sig bakom den s.k. gymnasielagen 2018 för att ge vissa unga ensamkommande


Utskottsberedning: 2020/21:SfU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2020/21:4027 av Jonny Cato m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:4027 av Jonny Cato m.fl. (C) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se