Cecilia Dalman Eek (S)

Cecilia Dalman Eek (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Regionsekreterare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:536 av Cecilia Dalman Eek (S) 25 juni 2014 Astra Zeneca, akademin och förutsättningarna för enkla forskningssamarbeten inom hälso- och sjukvården
Interpellationsdebatt 2013/14:444 av Cecilia Dalman Eek (S) 28 april 2014 Resursfördelning till skolor
Interpellationsdebatt 2013/14:384 av Liljevall, Désirée (S) 1 april 2014 Behovet av likvärdig digital utbildning i skolan
Interpellationsdebatt 2013/14:358 av Dalman Eek, Cecilia (S) 1 april 2014 Underkänt för skolans digitalisering

Dokument:

Kommunala internationella skolor

Skriftlig fråga 2013/14:647 av Cecilia Dalman Eek (S)

Fråga 2013/14:647 Kommunala internationella skolor av Cecilia Dalman Eek S till Utbildningsminister Jan Björklund FP Sveriges internationella skolor är viktiga för att klara ett globaliserat näringsliv. De ger nödvändiga förutsättningar för familjer till utländska anställda och forskare vid internationella företag som

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:647 av Cecilia Dalman Eek (S) (pdf, 75 kB)

Behörighet för sjukhuslärare

Skriftlig fråga 2013/14:563 av Cecilia Dalman Eek (S)

Fråga 2013/14:563 Behörighet för sjukhuslärare av Cecilia Dalman Eek S till Utbildningsminister Jan Björklund FP I samband med lärarlegitimationsreformen har reglerna för sjukhuslärare kommit att ändras. I dag finns inga krav på behörighet för sjukhuslärare. Det är ett problem eftersom elever med behov av sjukhusvård

Inlämnad: 2014-04-09 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:563 av Cecilia Dalman Eek (S) (pdf, 65 kB)

Behörighetsregler för lärare vid grundsärskola och gymnasiesärskola

Skriftlig fråga 2013/14:562 av Cecilia Dalman Eek (S)

Fråga 2013/14:562 Behörighetsregler för lärare vid grundsärskola och gymnasiesärskola av Cecilia Dalman Eek S till Utbildningsminister Jan Björklund FP Vid landets grundsärskolor och gymnasiesärskolor behövs olika lärarkompetenser. Därför har skolorna anställt lärare och annan personal med olika utbildning. Grundskollärare,

Inlämnad: 2014-04-09 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:562 av Cecilia Dalman Eek (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.