Cecilia Dalman Eek (S)

Cecilia Dalman Eek (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Regionsekreterare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:536 av Cecilia Dalman Eek (S) 25 juni 2014 Astra Zeneca, akademin och förutsättningarna för enkla forskningssamarbeten inom hälso- och sjukvården
Interpellationsdebatt 2013/14:444 av Cecilia Dalman Eek (S) 28 april 2014 Resursfördelning till skolor
Interpellationsdebatt 2013/14:384 av Liljevall, Désirée (S) 1 april 2014 Behovet av likvärdig digital utbildning i skolan
Interpellationsdebatt 2013/14:358 av Dalman Eek, Cecilia (S) 1 april 2014 Underkänt för skolans digitalisering

Dokument:

med anledning av prop. 2013/14:220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare

Motion 2013/14:Ub20 av Ibrahim Baylan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub20 av Ibrahim Baylan m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare 201314S37016 med anledning av Regeringens proposition 2013 14 220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare


Utskottsberedning: 2013/14:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub20 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (doc, 48 kB) Motion 2013/14:Ub20 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (pdf, 151 kB)

med anledning av prop. 2013/14:112 Villkor för fristående skolor m.m.

Motion 2013/14:Ub17 av Ibrahim Baylan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub17 av Ibrahim Baylan m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:112 Villkor för fristående skolor m.m. 201314S37015 med anledning av Regeringens proposition 2013 14 112 Villkor för fristående skolor mm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2013/14:UbU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub17 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (doc, 46 kB) Motion 2013/14:Ub17 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (pdf, 150 kB)

med anledning av skr. 2013/14:200 Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över skolan

Motion 2013/14:Ub15 av Ibrahim Baylan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub15 av Ibrahim Baylan m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:200 Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över skolan Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2013/14:UbU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub15 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (doc, 48 kB) Motion 2013/14:Ub15 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (pdf, 150 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.