Cecilia Rönn (L)

Cecilia Rönn (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Hallands län, plats 227
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post cecilia.ronn[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2022-10-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Stärkt system för samordningsnummer
Debatt om förslag 2022/23:SkU4 30 november 2022 Stärkt system för samordningsnummer
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Arbetsmarknad och ekonomi
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Arbetsmarknad och ekonomi

Dokument:

Höghastighetsbana Oslo–Göteborg–Köpenhamn

Motion 2022/23:1694 av Robert Hannah och Cecilia Rönn (båda L)

Motion till riksdagen 2022/23:1694 av Robert Hannah och Cecilia Rönn båda L Höghastighetsbana OsloGöteborgKöpenhamn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att göra snabba tågförbindelser på sträckan OsloKöpenhamn och vidare söderut till en del av EU:s TEN-T-nätverk

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 3
Utskottsberedning: 2022/23:TU4

Motion 2022/23:1694 av Robert Hannah och Cecilia Rönn (båda L) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:1694 av Robert Hannah och Cecilia Rönn (båda L) (pdf, 78 kB)

Övernattningsbostad och straffavgifter

Motion 2022/23:1691 av Cecilia Rönn (L)

Motion till riksdagen 2022/23:1691 av Cecilia Rönn L Övernattningsbostad och straffavgifter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tydligare regler och bättre kontroll vid behov av övernattningsbostad och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen. Motivering Att vara riksdagsledamot

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: KU

Motion 2022/23:1691 av Cecilia Rönn (L) (docx, 77 kB) Motion 2022/23:1691 av Cecilia Rönn (L) (pdf, 75 kB)

En infrastruktur för framtiden i Halland

Motion 2022/23:735 av Cecilia Rönn (L)

Motion till riksdagen 2022/23:735 av Cecilia Rönn L En infrastruktur för framtiden i Halland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur det snarast kan göras satsningar på infrastruktur som stärker tillväxten i Halland och övriga Väst- och Sydsverige och tillkännager

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:TU4

Motion 2022/23:735 av Cecilia Rönn (L) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:735 av Cecilia Rönn (L) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.