Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 42
Titel Informatör.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866358
E-post cecilie.tenfjord-toftby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Vice ordförande
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-09-30 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-12-18 – 2017-12-19
    • Suppleant 2008-10-01 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-04-27 – 2017-12-20
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2015-06-23 – 2018-10-02
    • Suppleant 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Vice ordförande 2018-12-04 –
    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-12-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Suppleant 2016-02-09 – 2018-10-09
    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 08-. Ledamot näringsutskottet 10-15, skatteutskottet 15-17 och civilutskottet 18-. Suppleant skatteutskottet 08-10, näringsutskottet 08-10, EU-nämnden 13-18, miljö- och jordbruksutskottet 14-18, civilutskottet 17-18, finansutskottet 18- och justitieutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 10-14 och 19-, suppleant 16-18. Vice ordförande riksdagens delegation till den parlamentariska Östersjökonferensen 18-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Arne Tenfjord och kontoristen Unni Tenfjord, f. Skarbö.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Haram Vidaregåande, slutår 90. Journalisthögskolan i Oslo, slutår 96.
  • Anställningar

    Informatör, Invandrarbyrån i Borås 96-00. Informationsansvarig, Gatukontoret i Borås 00-07. Politisk sekreterare i Västra Götalandsregionen 07-08.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Oljekrisnämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås kommun 02-08. Suppleant, kommunstyrelsen 01-08. Ordförande, Kommundelsnämnd Centrum 06-08, ledamot 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Föreningen Norden, Borås 98-02. Länsansvarig, Moderatkvinnorna, Södra Älvsborg 00-06. Ordförande, Borås partiförening 09-11. Ambassadör för insamlingsaktionen Världens Barn 10-11.
  • Bostadsort

    Borås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2019/20:171 Riksrevisionens rapport om konsumentskydd vid köp av nyproducerade bostadsrätter

Motion 2020/21:345 av Josefin Malmqvist m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:345 av Josefin Malmqvist m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:171 Riksrevisionens rapport om konsumentskydd vid köp av nyproducerade bostadsrätter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bostadsrättsutvecklarnas och fastighetsmäklarnas ansvar

2020-09-23

Motion 2020/21:345 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (docx, 92 kB) Motion 2020/21:345 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Paketreselagen

Skriftlig fråga 2019/20:1527 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Fråga 2019/20:1527 Paketreselagen av Cecilie Tenfjord Toftby M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Enligt paketreselagen har en resenär rätt till återbetalning inom 14 dagar av hela resans pris om en paketresa ställs in eller om resenären avbokar på grund av extraordinära händelser på resmålet, vilket anses föreligga

Inlämnad: 2020-06-05 Svarsdatum: 2020-06-17 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1527 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2019/20:152 Undantag från plan- och bygglagen vid spridning av en samhällsfarlig sjukdom

Motion 2019/20:3581 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3581 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:152 Undantag från plan- och bygglagen vid spridning av en samhällsfarlig sjukdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast ska återkomma till riksdagen med


Utskottsberedning: 2019/20:CU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3581 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3581 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se