Charlotte Nordström (M)

Charlotte Nordström (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 132
Titel Civilekonom
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post charlotte.nordstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-11-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2022-10-27 – 2026-09-21
    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skaraborg som valkretsnamn igen

Motion 2006/07:K333 av Cecilia Widegren m.fl. (m, c, fp, kd)

Motion till riksdagen 2006/07:K333 av Cecilia Widegren m.fl. m, c, fp, kd Skaraborg som valkretsnamn igen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att omgående återinföra namnet Skaraborg på valkretsen Västra Götalands läns östra. Motivering Vi äro musikanter


Utskottsberedning: 2007/08:KU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:K333 av Cecilia Widegren m.fl. (m, c, fp, kd) (doc, 38 kB) Motion 2006/07:K333 av Cecilia Widegren m.fl. (m, c, fp, kd) (pdf, 136 kB)

Polisutbildning till Skaraborg

Motion 2006/07:Ju358 av Cecilia Widegren m.fl. (m, c, fp, kd)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju358 av Cecilia Widegren m.fl. m, c, fp, kd Polisutbildning till Skaraborg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att nästa etablering av polisutbildning bör förläggas till Skövde. Motivering Behovet av fler poliser är


Utskottsberedning: 2006/07:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ju358 av Cecilia Widegren m.fl. (m, c, fp, kd) (doc, 40 kB) Motion 2006/07:Ju358 av Cecilia Widegren m.fl. (m, c, fp, kd) (pdf, 144 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.