Chris Heister (M)

Chris Heister (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1950

Aktuella uppdrag

    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-11-06
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-11-06
    • Förste vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2002-11-06
    • Ordförande 2001-03-01 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2002-11-06
    • Suppleant 2001-03-08 – 2002-09-30
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-01-01 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2002/03:9 Sjukhus med vinstsyfte; förlängd giltighet av lagen (2000:1440) om inskränkning i landstingens rätt att överlämna driften av akutsjukhus till annan

Motion 2002/03:So3 av Chris Heister m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:So3 av Chris Heister m.fl. m med anledning av prop. 2002/03:9 Sjukhus med vinstsyfte förlängd giltighet av lagen 2000:1440 om inskränkning i landstingens rätt att överlämna driften av akutsjukhus till annan 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att omgående helt avveckla förbudet

2002-11-06

Kunskap som mänsklig hävstång

Motion 2002/03:Ub298 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub298 av Bo Lundgren m.fl. m Kunskap som mänsklig hävstång 1 Sammanfattning Kunskap, utbildning och forskning är nyckelfaktorer såväl för den enskilde individens utveckling som för Sveriges konkurrenskraft. Vi vill inleda ett långsiktigt arbete för att stärka utbildningen i vårt land. Det


Utskottsberedning: 2002/03:UbU1 2002/03:UbU12 2002/03:UbU13 2002/03:UbU3 2002/03:UbU5
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Sverige i Europa

Motion 2002/03:U323 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:U323 av Bo Lundgren m.fl. m Sverige i Europa 1 Sammanfattning EU förenar i dag 380 miljoner européer och står inför en historisk möjlighet att knyta samman hela Europa. I denna brytpunkt måste Sverige delta fullt ut i ett EU som förenar sammanhållning med mångfald. Det gäller i synnerhet


Utskottsberedning: 2002/03:FiU5 2002/03:FiU8 2002/03:KUU3 2002/03:NU2 2002/03:NU5 2002/03:SfU8 2002/03:SoU3 2002/03:UU10 2003/04:MJU8 2003/04:UU10 2003/04:UU17 2003/04:UU3 2003/04:UU6 2003/04:UU9 2004/05:UFöU2
Riksdagsbeslut (28 yrkanden): 27 avslag, 1 bifall,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se